VAJİNİSMUS TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ NELERDİR

Vajinismus Tedavi Yöntemleri
Vajinismus Tedavi Yöntemleri Vajinismus probleminin çözümünde uygulanacak tedavi yöntemleri en az bu problem kadar öneme sahiptir. Her sağlık probleminde olduğu gibi, vajinismusta da tedaviye başlamadan önce problemin kaynağının bilinmesi ve bu kaynağa yönelik vajinismus tedavi yöntemleri uygulanması problemin çözümünde önemli yer tutar.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
1- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Bilişsel Cinsel Tedaviler
Vajinismus tedavi yöntemleri içinde sık olarak kullanılan bilişsel cinsel tedaviler, vajinismusun çözümü için ilk aşamada mutlaka uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir.

Vajinismus problemi çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu sorun çoğunlukla kişinin genç kızlık ve çocukluk döneminde bilinçaltına atılan cinsellik ile ilgili yanlış ve abartılı bilgilerin yer etmesinden kaynaklanmaktadır. Kısacası problemin kökeninde çoğunlukla yanlış bilgilere sahip olma ya da bilgi eksikliği yer almaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri içinde yer alan bilişsel cinsel tedavilerde amaç; cinsellik, ilk gece, kızlık zarı ve vajina yapısı hakkında doğru bilgilerin kişi veya çiftlere kazandırılmasıdır. Cinsellik hakkında yanlış ve abartılı bilgiler yüzünden cinsel ilişki korkusu yaşayan vajinismus hastasının yanlış inanışlarını düzeltmek ve cinsellikle ilgili yeni bir bakış açısı kazandırmak açısından bilişsel cinsel tedaviler son derece önemlidir.

2- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Davranışsal Cinsel Tedaviler
Vajinismus tedavisinde her ne kadar ilk aşamada bilişsel çerçeve kazandırmak önemli olsa da bu bilgiler uygulanmadığı sürece sorunun çözümü için tek başına yeterli gelmez. Bu yüzden ikinci aşamada davranışsal cinsel tedavilerin uygulanması, tedavinin başarıyla sonuçlanmasında son derece önemlidir.

Vajinismus tedavi yöntemleri içinde yer alan davranışsal cinsel tedavilerde amaç; kişilere aslında cinsel ilişkinin son derece kolay olduğunu, ağrı ve acı olmadığını, gevşemeyi, rahatlamayı, kendini tanımayı ve vajinal kas yönetimini öğretmektir. Bu şekilde kişinin istem dışı kasılmalarına engel olmak, vajina kaslarına hükmetmeyi ve beynine söz geçirmeyi öğretmek hedeflenir.

Davranışsal cinsel tedavilerde bazı egzersizlerle tıpkı ‘bisiklet sürmesini, araba kullanmayı öğrenir gibi’ uygulama yaparak kişiler cinselliği öğrenmektedirler.

Davranışsal terapi kapsamındaki bu egzersizlere ‘vajinismus egzersizleri’ adı da verilebilir.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?
Vajinismus, kişinin istem dışı kasılarak ilişkiye izin vermemesidir. Kegel egzersizleri, ayna egzersizi, dokunma egzersizi ve parmak egzersizleri gibi egzersizler ‘vajinismus egzersizleri’ içinde yer alır. Günümüzde uygulanan vajinismus egzersizleri son derece kolay ve rahattır.

3- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Cerrahi Yöntemler (Ameliyatlar)
Vajinismus, kendi istatistiklerimize göre % 10 oranında kişinin fiziksel (anatomik) yapısından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bazı durumlarda vajinismus tedavisi için cerrahi yöntemlerin de uygulanması şarttır.

Vajinismus tedavisinde cerrahi yöntemler genellikle kızlık zarı ve vajinada yer alan engelleri, geçişi imkansız kılan bariyerleri düzeltmek amacıyla uygulanmaktadır.

Kızlık zarının normalden kalın, sert, yüksek yapıda veya septalı olması, vajina girişinin dar olması, bartholin apsesi ve vulvar vestibulit sendrom (VVS) gibi durumlarda vajinismus tedavisi için cerrahi yöntemler şarttır. Genelde 10-15 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan basit cerrahi işlemler sonrasında, kişideki sorun ortadan kalkmakta ve rahat bir şekilde ilişki gerçekleşebilmektedir.

Cerrahi İşlemlerde Ne Tür Anestezi Verilir?
Cinsel ilişkiye girememe nedeni ile yapılan ameliyatlarda lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) veya yapılacak ameliyatın boyutu ve hastanın istemi doğrultusunda sedasyon anestezisi (rahatlatıcı şekilde uyutma) uygulanabilir.

Vajinismus tedavisinde cerrahi yöntemler uygulanmadan önce cinsel problemler konusunda uzman bir jinekolog tarafından hastanın jinekolojik değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında eğer vajina veya kızlık zarının yapısında herhangi bir anatomik engel bulunuyorsa cerrahi yöntemlere başvurulmalıdır.

Bazı vajinismus hastaları yapısal bir problemi olmadığı halde gereksiz yere cerrahi müdahalelere, kızlık zarının alınması veya kesilmesi gibi ameliyatlara maruz kalabilmektedir. Karşıt olarak, bazı hastalarda anatomik (yapısal) bir sorun olduğu halde gereksiz yere psikoterapilerle zaman kaybedilmektedir.

Vajinismus Tedavi Öncesi Jinekolojik Muayene Şarttır

Vajinismus tedavisine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bir jinekolog doktor tarafından jinekolojik bir değerlendirmenin şart olduğudur. Tedaviye başlamadan önce yapılan son derece basit ve ağrısız bir jinekolojik değerlendirme sonrasında problemin kökeni anlaşılmakta ve tedavi yöntemleri de probleme göre belirlenmektedir. Aksi halde kişiler yanlış tedavilerle gereksiz vakit kayıpları sonucunda hastalar maddi ve manevi yönlerden yıpranabilmektedir.

Özet olarak; vajinismus, çoğunlukla kökeninde psikolojik nedenlerin yer aldığı bir cinsel problemdir. Bu durumda alanında uzman cinsel terapistler tarafından uygulanan bilişsel ve davranışsal cinsel tedaviler sorunu başarılı bir şekilde çözmektedir. Eğer ki sorunun kaynağı kişiden kaynaklanan birtakım yapısal engeller ise bu durumda basit cerrahi yöntemlerin uygulanması ŞARTTIR.

4- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Destekleyici ve Alternatif Yöntemler
Bazı durumlarda vajinismus tedavisi için destekleyici ve alternatif yöntemler uygulamak gerekebilmektedir.

Vajinismus tedavisi için alternatif yöntemler içinde en sık olarak Hipnoterapi, EFT, EMDR, NLP, Akupunktur tedavileri gibi alternatif – tamamlayıcı yöntemler yer almaktadır. Hiçbir alternatif yöntemin kendi başına sorunu çözdüğü ispatlanmamıştır. Vajinismustaki bu alternatif tedavi yöntemleri diğer tedavi yöntemlerine ilave olarak (destek amaçlı) uygulanabilirler.

Tarafımızca Uygulanan Vajinismus Tedavi Yöntemleri:
Tarafımızca verilen vajinismus tedavi yöntemleri içerisinde, bilişsel davranışsal terapi yöntemleri uygulanmaktadır. Güvenirliliği ve hastalar tarafından uygulanabilirliği konusunda şüphe duyduğumuz ‘parmak egzersizleri’ yer almaz.

Tarafımızca vajinismus için ortama tedavi süresi 3 gündür. Çok ileri (ağır) düzeydeki vajinismus hastalarında bu süre 4-5 günü bulabilir. Genelde hastalar her gün üst üste tedavilere alınmaktadır. Ortalama klinikte kalış süresi duruma göre 1 ile 2,5 saat arasında değişmektedir.

Vajinismusu Yenmek, Vajinismusun Üstesinden Gelmek
Günümüzde bilimsel ve modern vajinismus tedavi yöntemleri ışığında, oldukça kısa sürede ve kalıcı bir şekilde ‘vajinismusu yenmek’ , ‘vajinismusun üstesinden gelmek’ mümkün hale gelmiştir.