VAJİNİSMUS VE TEDAVİSİ

Vajinismusu ,vajinanın girişindeki,’pelvik taban kasları’ dediğimiz kasların, istem dışı kasılarak cinsel ilişkinin ağrılı,acılı olması ya da bu kasılmalardan dolayı, hiç olmaması durumu olarak tanımlarız.Bu istem dışı vajinal refleks, cinsel ilişkiyi denemekle ya da penisin görülmesiyle bile uyarılabilir. Hatta,tampon,doktor muayenesi veya kendi parmağı,vajinal kasılmaları başlatabilir.

Vajinismusta bu kasların kasılması,istemsiz ve anlık olarak gerçekleşir.Vajina girişini çevreleyen kasların istemsiz kasılması,cinsel ilişkiyi ağrılı yada imkansız olarak algılamaya yol açar.Vajinismusun istem dışı vajina kasılması,refleks olarak vajinal girişteki açıklığı sıkar, büzer ve cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirir.Vajina girişi gerginleşip büzüldüğün de, vajinaya herhangi bir şeyi sokma girişimi, büyük bir ağrı ve acıya neden olur.Bunun mutlaka penis olması gerekmez.Tampon, doktor muayenesi hatta kendi parmağı bile kasılmayı başlatarak, ilişkiyi adeta imkansız hale getirir.

Vajinismus ,istemeden oluşan kasılmalar sonucu, cinsel ilişkinin olmamasıdır.Kadın cinsel ilişkide bulunmak istemesine rağmen,ilişkiye giremez.

Kadınlarda vajinismus,değişik derecelerde bulunabilir.Bazen kasılmaların şiddeti o kadar fazla olabilir ki,hastanın vücudunda tüm kaslar, soluk almayı bile durduracak kadar kasılabilir.Vajinismusta, genellikle,vajinaya herhangi bir şeyi sokma girişimi sona erdiğinde, kaslar gevşer,rahatlar ve durum normale döner.

Vajinismus, genital organdaki bir anormalliğe bağlı değildir.Vajinismuslu hastaların hemen hepsinde,genital organlar, anatomik olarak normal bulunur.

Vajinismuslu kadınların bir kısmı,kendi vajinalarının penisi içeri alamayacak kadar küçük,belki de vajinal deliklerinin hiç olmadığını düşünür.Oysa ki ,genital organları tamamen normaldir.

Vajinismusun yoğunluğu,kadından kadına farklılık gösterir.Vajinismustan dolayı penisi içlerine alamayan kadınların bazıları,tampon kullanabilir,yada jinekolojik bir muayeneden geçebilir.

Vajinismus iki alt gruba ayrılır.

-Primer Vajinismus: İlk cinsel girişim sırasında ortaya çıkar ve devamlı olarak ,her denemede tekrar eder.

-Sekonder Vajinismus: Daha önce ağrısız ve keyifli cinsel ilişkide bulunan kadının, sonradan vajinismus belirtileri göstermesidir.Genital travma yada cerrahi bir müdahaleyi takiben oluşabilir.Fiziksel soru çözülünce, tekrar cinsel ilişkiye girilebilir.