VAJİNİSMUSUN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Vajinismusta , başta vajina etrafında olmak üzere ,tüm vücut kaslarında bir kasılma,endişe,korku,tiksinme ve panik hali oluşur.

Vajinismuslu kadının bacak kasları açılmayı engelleyecek şekilde kasılır ,eşlerini elleriyle iter ve kendilerini geriye çekerler.Vajinismuslu kadın büyük bir korku ve endişe içindedir.Çarpıntı,mide bulantısı,terleme bu tabloya eşlik edebilir.Cinsel ilişki sırasında panik atak benzeri bir tablo ortaya çıkabilir.

Vajinismusta hastaların kendi genital organlarının yapısı hakkında yoğun kaygıları vardır. Kızlık zarının çok kalın ve vajina deliğinin çok küçük olduğuna inanırlar.Vajinismus hastaları,vajinalarının,diğer kadınlara oranla daha dar olduğuna,bu yüzden de penisin vajinaya girmesinin mümkün olmadığına inanırlar.Eşinin penisinin vajinaya girişinde,bir engele çarptığını,sanki bir duvar varmış gibi hissettiklerini söylerler.Eğer cinsel ilişki gerçekleşirse,çok şiddetli bir acı duyacaklarına,hatta yırtılıp,parçalanacakları düşüncesine odaklanmışlardır.Vajinismuslu kadınlar,bunu bir türlü akıllarından atamaz.Böyle bir yaralanma nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kalmaktan hem inanılmaz korkarlar,hem de utanırlar.

Vajinismus hastaları belli bir süre ve çok sayıda denemeden sonra, yoğun bir hayal kırıklığı yaşar ve kendilerini değersiz hissederler. Çift,cinsel ilişkiyi denemekten vazgeçer.Vajinismus sorunu yaşayan çiftler,bu sorunun neden başlarına geldiğini,düşünüp dururlar.

vajinismus sorunu olan çiftler bunu kimseye anlatamaz ve sadece kendi başlarına gelen bir şey olduğunu zannederler. Oysa yalnız değilsiniz,ülkemizde her 10 kadından biri vajinismus hastasıdır.

Vajinismuslu kadında zamanla, yoğun suçluluk,hayal kırıklığı,yetersizlik,değersizlik duyguları,kendinden nefret etme,umutsuzluk ve depresyon gelişir.Tedavi ve çözüm arayışları ne yazık ki çok geç başlar.Bir kısım vajinismus hastaları sorunu zamana bırakıp,zamanla ilişkiye girebileceklerini düşünürler.Bazıları da bilimsel olmayan yada tıp dışı yöntemlerle sorunu çözmeye çalışırlar.Uzayan süreçte aile büyüklerinin çocuk konusundaki baskıları,bozulan çift ilişkisi,evliliği tehdit eder hale gelebilir.Evliliğinizin en güzel yılları vajinismusla geçmesin!

Vajinismus bilimsel tıbbi yöntemlerle %100 tedavi edilebilir.

Zamanla eşler birbirini suçlamaya başlar. Erkek karısının kendisini yeterince sevmediğini ve cinsel açıdan çekici bulmadığını düşünür.Hatta erkek karısının başka bir erkeği arzuladığını düşünerek, derin bir değersizlik ve reddedilmişlik duygusu yaşar.Durumu aile büyükleri ile paylaşsa;Bu işi bile beceremedin, ne biçim erkeksin sen? Tepkileriyle karşılaşabileceğini düşünüp, yardım aramaktan vazgeçebilir.

Vajinismuslu kadın, cinsel ilişki denemelerinden vazgeçip, eşinin bu konuda ki baskılarını kızgınlıkla karşılayabilir.Vajinismus yüzünden eşiyle ilişkiye giremeyen kadın,’Beni gerçekten sevmiyorsun, sevseydin o iş için beni bu kadar zorlamazdın’ diyerek kendindeki suçluluk duygularını eşine yansıtabilir.

Benimle sadece cinsel ilişki için mi evlendin ? Oysa ben ,tüm kalbimle ve tüm ruhumla seninim 🙂

Vajinismus çiftlerinde, belli bir süre sonra çocuk isteğiyle yeni bir kriz yaşanmaya başlanır.Vajinismus çiftlerinin ilişkiye girememeleri sonucu çocuk hayalleri de sürekli olarak ertelenmektedir.Vajinismus çiftlerinin, bu noktada kararlı bir şekilde vajinismus tedavisine yönelmeleri gerekmektedir.Ancak bu konuda bazı hastaların,tedavi olmak yerine daha pahalı ve uzun bir yöntem olan ve sonunda vajinismusu tedavi etmeyen,tüp bebek uygulamasına yöneldiklerini görüyoruz.