VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Vajinismus tedavisi için öncelikli olarak tanı net biçimde ortaya konmalıdır.Erkekte cinsel fonksiyon bozukluğu varsa,buda cinsel birleşmeyi engelleyerek,yanlışlıkla kadının vajinismus olduğunu düşündürebilir.Bu durumun ayrıntılı biçimde sorgulanması, tedaviye başlamadan önce çok önemlidir.

Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılacak muayene ile ,herhangi bir anatomik problem olup olmadığı,mutlaka tespit edilmiş olmalıdır.

Vajinismusun nedenleri %90 sıklıkla psikolojiktir.Vajinismus tedavisi,fiziksel, zihinsel ve duygusal sebepleri göz önüne alarak yapılmalıdır.

-Bilişsel terapi (Bilişsel tedavi) Yöntemleri: Öncelikli olarak zihnimiz, cinsel birleşme ve seksle ilgili bütün negatif şartlanma ve engellemelerden kurtarılır. Seks ve cinsellikle ilgili tüm yanlış düşünce,inanç ve mitler tespit edilir.Bunların yerine pozitif,sağlıklı,hoş duygular uyandıran bir yapılandırma yapılır.

Bursa Vajinismus Merkezimiz’de,Bayan Kadın Doğum Uzmanımız tarafından,size genital sisteminizle ilgili bilgiler,ayrıntılı bir şekilde verilir.Tüm yanlış düşünceleriniz,bilgi eksikliğiniz,bir bayan kadın doğumcu gözüyle,sağlıklı ve doğru bir şekilde düzeltilir.Bu şekilde zihniniz rahatlar,gevşer ve vajinismus probleminin çözümü için, sağlam bir temel oluşturulur.

-Davrananışsal terapi (Davranışsal tedavi) Yöntemleri: Vajinismusta, davranışsal tedavide amaç, korkunun yerine hazzı,endişenin yerine merakı koyarak,bir takım basit,ağrısız egzersiz programlarıyla ,sadece size özel hazırlanan,tedavi programının uygulanmasını içerir.Takibinde bazı egzersiz ve zevkli ev ödevleri ile tedavi sağlanır.

-Hipnoz Uygulamaları (Hipnotedavi): Vajinismusta, bu tedavi süresince,hastanın motivasyonunu artıran,ruhsal olarak gevşetip tedaviye odaklayan , hipnoz uygulamaları yapıyoruz.Bu hipnoz uygulamaları,derinleşmeyen,bilinç kaybını olmadığı,yüzeysel,bilinçli ancak tedaviye uyumu artıran ve tedaviyi kolaylaştıran uygulamalardır.

Vajinismus Tedavi Merkezi Bursa kliniğimizde hipnoterapi,cinsel terapiye destek amaçlı ,uygun hastalarda kullanılmaktadır.Burada önemli olan hipnoterapiyi sertifikalı, eğitimli bir hekimin uygulamasıdır.

Vajinismus tedavisinde başarıyı arttıran en önemli faktör,çiftin inançlı,azimli ve tedavi olmaya kararlı bir şekilde, tedaviye başlamasıdır.